Szkolenie w Minikowie

(Zam: 18.05.2017 r., godz. 13.00)
W dniach 16-17 maja br. uczestnicy projektu "Rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich poprzez tworzenie inkubatorów przetwórstwa lokalnego" udali się do Minikowa, gdzie wzięli udział w praktycznych warsztatach z zakresu rozbiórki tuszy wieprzowej.
Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie mieści się w wolnostojącym budynku o powierzchni użytkowej 150m². W obiekcie znajduje się sala dydaktyczna na 26 osób ze stołami przeznaczonymi do pokazów kulinarnych. Wyposażenie budynku stanowi także chłodnia i lada chłodnicza. Obiekt jest w pełni przystosowany do prowadzenia praktycznych warsztatów.

Zorganizowane przez LGDZZ szkolenie było kolejnym z cyklu, które ma przygotować potencjalnych beneficjentów do otwarcia na obszarze Lokalnej Grupy Działania inkubatorów przetwórstwa lokalnego. Zgodnie z przyjętą definicją inkubator to podmiot działający w celu udostępnienia lokalnym producentom rolnym lub małym przetwórcom, infrastruktury (pomieszczeń wyposażonych w urządzenia i maszyny niezbędne do przetwarzania produktów spożywczych i przygotowania do sprzedaży), spełniającej wymagania weterynaryjne, sanitarne i ochrony środowiska.

Przed rozpoczęciem rozbiórki tuszy pan Piotr Sawa Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich KPODR omówił historię powstania inkubatora, obowiązującą w tym obszarze legislację, warunki techniczne jakie musi spełniać obiekt, by mógł w pełni funkcjonować. Następnie uczestnicy warsztatów mieli do przygotowania m.in. kiełbasę polską, pasztetową i smalec. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ponieważ wpierw wszystkie elementy trzeba było od siebie oddzielić. Pracy w inkubatorowej kuchni było naprawdę dużo. Ostatecznie udało się ukończyć wszystko na czas. Zwieńczeniem warsztatów był obiad przygotowany przez samych uczestników.


Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Banner
Banner
Banner
Banner

Zamknij Witryna Partnerstwa Zalewu Zegrzyńskiego wykorzystuje Cookies w celu poprawnej realizacji dostarczanych usług i informacji oraz w celach gromadzenia anonimowych informacji statystycznych. Więcej informacji na stronie "Polityka dotycząca cookies i podobnych technologii".